دسته‌بندی نشده

مان TGX‌ کامیون سال 2021 اروپا شد، غلبه آلمان بر سوئد

طی مراسمی که هر سال از ۱۹۹۰ میلادی در اروپا بین برندهای معتبر کامیونی برگذار می‌شود، یک کامیون نسبت به دوره خود که از آخرین تکنولوژی‌های ایمنی و راحتی راننده و مصرف سوخت و تولید آلایندگی کمتر برخوردار بوده و از همه مهم‌تر، بیشترین کمک را به سیستم حمل و نقل اروپا در یک سال گذشته کرده، عنوان کامیون برتر سال را کسب می‌کند. در سال گذشته سه کامیون جدید از سه برند در اروپا به تولید رسیدند. یک مدل جدید اسکانیا که قوی‌ترین موتور با ۷۷۰ اسب بخار را تولید کرد. دیگری ولوو که نسل پنجم از سری تولیدات اف اچ و اف ام را تولید کرد که از لحاظ تکنولوژی‌های روز بسیار عالی بودند. و اما مورد سوم نسل جدیدی از کامیون‌های ژنرال مان تی جی ایکس بود.

مان آلمان پس از یک غیبت کوتاه، بسیار پرقدرت پا به بازار گذاشت، آن هم با نسلی که دارای طراحی جذاب و خیره‌کننده و امکانات و تکنولوژی برتر بودند. این نسل جدید کامیون‌های مان توانست پس از ۱۲ سال دوباره عنوان کامیون برتر سال را از آن کمپانی مان کند.

کمپانی مان در صنعت کامیون داری، برندی بی‌حاشیه و مستقل است که بسیار عالی از لحاظ ایمنی و مسائل راحتی راننده بوده و همیشه به پیشگامی در تکنولوژی معروف بوده است. مان تا به حال ۵ بار توانسته عنوان با ارزش کامیون سال را از آن خود کند.

مان TGX

اما امسال رقابت حال و هوای دیگری داشت. ولوو در نسل جدید خود واقعاً چیزی کم نگذاشته بود و در ابتدا بسیار مورد بازخورد خوبی هم قرار گرفته بود، اما نتوانست حریف سری جدید کامیون‌های مان شود که علت آن بی‌شک تکنولوژی برتر کمپانی مان بوده که امسال به نمایش گذاشته شد.

با خودروبانک همراه باشید تا در این مقاله به صورت کامل به آن بپردازیم.

کابین

طراحی کابین‌های کامیونی از چالش‌های اساسی هر برند است که مان توانسته در این‌باره بسیار موفق عمل کند. کابین‌های کامیون علاوه بر ایمنی و طراحی جذاب و آیرودینامیکی باید چیدمان تمامی لوازم نیز به بهترین صورت باشد. طوریکه راننده بتواند به کلیدها و لوازم نیازهای اساسی بهترین دسترسی را بدون حواس پرتی از رانندگی داشته باشد. در این مورد مهم، مان بسیار موفق عمل کرده طوریکه می‌شود گفت بهترین چیدمان‌ کابین را در بین کابین کامیون‌های روز دنیا در اختیار دارد.

عبور و خروج از کابین نکته دیگری بوده که مان خیلی خوب به آن پرداخته طوریکه راننده با قد معمولی می‌تواند به طور ایستاده وارد شود و بلافاصله پس از باز کردن درب کامیون چراغ‌‌های پله‌های ورودی و زیر درب با توجه به شرایط آب و هوایی و نور موجود هوا روشن و تنظیم می‌شوند.

تنظیم زاویه فرمان حافظه‌دار است و می‌توان با تنظیم قبلی آن را آماده نمود که زمان لمس کلید با همان زاویه مورد نظر شما برگردد. تنظیم صندلی‌ها نیز به صورت برقی و حافظه‌دار است و با تنظیم قبلی می‌توان با لمس کلید مورد نظر صندلی تنظیم کرد.

لازم به ذکر است که صندلی‌های سری‌های جدید مان نسخه Vario بوده که از آخرین تکنولوژی‌های صندلی در جهان محسوب می‌شود

صندلی‌ها حتی در سری‌های ساده مان نیز مجهز به گرم‌کن صندلی و ۶ کلید برای تنظیم باله‌های نشیمنگاه و تکیه گاه هستند.

مان با یک سری از تغییرات جدید طوری عمل کرده که راننده کمترین نیاز را به وارد یا خارج شون داشته باشد. به طور مثال سیستم Man easy control که کارهای مختلفی را به عهده دارد. مهم‌ترین آن این است که چهار کلید در قسمت پایینی درب گذاشته شده که راننده در مواقعی که پایین قرار دارد بتواند نیازهایی که احتمال دارد پیش بیاید را بدون وارد شدن به کابین کنترل کند.

مان TGX

مثل کلید فلاشر یا کلید بالا یا پایین کردن شیشه‌ها از جمله آن‌هاست. البته این کلیدها با توجه به نوع کاربری کامیون و درخواست راننده می‌توانند متفاوت استفاده شوند. مان در تهویه مطبوع نیز بسیار خوب بوده و سیستم

Man climatronik حتی تا ۱۲ ساعت خاموشی ماشین نیز انرژی ذخیره دارد و هوای داخل کابین را به طور مداوم مطبوع می‌کند. این سیستم به طور اتوماتیک با توجه به دمای هر نقطه کابین دریچه‌های آن قسمت را فعال یا غیر فعال می‌کند.

در قسمت عقب و استراحت کابین‌های جای خواب‌دار معمولاً دو تخت طراحی شده که از کلیدهای کناری تخت پایین می‌شود، بسیاری از تنظیمات داخلی کابین را انجام داده و علاوه بر آن اطلاعاتی نیز از کامیون گرفت. این باعث می‌شود راننده در حال استراحت دیگر نیازی به از جای خود بلند شدن و رفتن به نقطه دیگر برای انجام کار خود نداشته باشد.

با کلید‌های کناری تخت می‌توان شیشه‌ها، دریچه سقف و سیستم تهویه و مقدار شدت چراغ‌های داخلی سقف را تنظیم کرد و علاوه بر آن می‌شود سیستم رادیو و تلویزیون و موسیقی را نیز تنظیم کرد.

داشبورد کابین با کلیدهایی که برجستگی زیادی ندارد و مانیتورهای تمام لمسی زیبایی فوق‌العاده‌ای را دارد. از آن مهم‌تر اینکه دسترسی به تمامی کلید‌های بر اساس نیاز بسیار راحت است. دسته‌دنده در بهترین جای ممکن به صورت گرد قرار گرفته شده که با چرخاندن آن حالت کامیون را خیلی راحت می‌شود، تنظیم‌ کرد. بر اساس نیاز راننده و درخواست و نوع کاربری کامیون، سایز مانیتور داشبورد نیز متفاوت است.

مانیتور داشبورد دارای سیستم عامل‌های متنوعی هستند. مثل سیستم MAN SMARTSELECT که بخشی برای رادیو و موسیقی، وصل شدن به دوربین دنده عقب و دوربین نقطه کور است. در زمان زدن راهنما سمت شاگرد، نقشه و مکان دقیق کامیون و محل مورد نظر، که بسیاری از موارد دیگر از جمله وجود حتی بازی و سرگرمی برای کودکان.

مانیتور داشبورد اما سیستم‌های مهم و جذاب‌تری هم دارد مثل MAN PERFORM که تمامی اطلاعات درباره سفر مورد نظر، هزینه‌ها، آب و هوای مسیر مورد نظر، خسارت‌های از قبل ایجاد شده و … را در اختیار راننده قرار می‌دهد

مان TGX

سیستم MAN SERVICES از دیگر سیستم‌های متصل به مانیتور داشبورد است که اگر عیب یا مشکلی در کامیون ایجاد شده باشد را به راننده یادآوری می‌کند و در حالت‌هایی می‌تواند حتی ترمز اضطراری را نیز بگیرد و نکته جالب‌تر این است که با دو هزار نمایندگی مان در ۲۸ کشور ارتباط دارد و می‌تواند پس از خرابی یک قطعه سریع‌ترین نمایندگی و خدماتی را به راننده معرفی و یا حتی درخواست کمک کند.

با توجه به اینکه در اروپا اکثراً کامیون‌ها متعلق به شرکت هستند، مان با ایجاد پورتال آنلاین RIO چند مورد از سیستم‌های کامیون‌های کامیون را به مدیر شرکت متصل کرده است.

سیستمMAN DIGITAL SERVISEZ که مستقر شدن راننده و اطلاعات کامیون را تجزیه و تحلیل کرده و در اختیار مدیر قرار می‌دهد.

سیستم MAN PRIVATE که از طریق سویچ راننده را شناسایی و تمامی اطلاعات و سوابق راننده را در اختیار مدیر و خود راننده قرار می‌دهد و با توجه به اتصال به سیستم رادار خط خوان حتی تعداد دفعاتی که راننده از خط به اشتباه خارج شده یا مورد جریمه قرار گرفته است را در اختیار مدیر قرار می‌دهد و در آن طرف راننده نیز می‌تواند تا حداکثر با دو گوشی موبایل به این سیستم وصل شود و اطلاعات و عکس و یا حتی امضا حضور و … را برای مدیر ارسال کند.

نسل جدید کامیون‌های مان مجهز به سیستم MAN ESSENTIS نیز می‌باشد که مدیر یا مسئول شرکت می‌تواند از دور فعالیت کامیون و راننده را بررسی کند. این مدل کامیون‌های مان دارای سیستم بسیار جالب ثبت حوادث به نام MAN ANGEL GUARDIAN است. این سیستم مانند یک کارشناس ایمنی در حوادث عمل می‌کند و اطلاعات را دقیقا ثبت و در اختیار راننده قرار می‌دهد.

تمامی این سیستم عامل‌ها نشان می‌دهند که مان بیشتر از هر برند دیگری به فکر بهبود عملکرد راننده و حمل و نقل بوده و قطعاً شایسته برترین کامیون سال شدن بوده است.

کابین‌های نسل جدید مان در هفت سری تولید می‌شوند. GM و GX که در تیزرها هم از آن‌ها استفاده شده و با توجه به مشخصات و آپشن‌های مخصوص حمل و نقل‌های استاندارد و طولانی مدت هستند و بزرگ‌ترین سایز کابین‌های کامیون‌های مان بحساب می‌آیند. GN با توجه به ویژگی‌هایی که دارد بر روی کامیون‌های فوق سنگین و بوژی‌کش نصب می‌شود. FM در حمل و نقل خارج از جاده‌ای استفاده می‌شود. NN با توجه به سایزی که دارد در توزیع و ساخت و سازهای درون شهری استفاده می‌شود. CC توزیع خارج از شهر مانند کامیون‌های پست. DN

مخصوص حمل و نقل‌های شهرداری است.

انواع سایزهای مختلف کابین‌های مان با توجه به نوع کاربری و درخواست مشتری می‌توانند مجهز به ماکروفر، قهوه جوش باشند و البته تمامی کابین‌ها مجهز به پرده‌های جدید، مجهز با عایق ضد حرارت هستند و همه دارای یخچال داخل کابین هستند.

صفحه کیلومتر

برای اولین‌بار بر روی کامیون‌های مان صحفه کیلومترهای تمام دیجیتال نصب شده که علاوه بر دور موتور و سرعت و میزان درجه آب و روغن، خیلی از اطلاعات دیگر مثل باد لاستیک‌های کشنده، اطلاعات آب و هوایی، وضعیت شدت نور چراغ‌های جلو، نوع و حالت انتخابی رانندگی، هشدارهای کروز کنترل و سنسورهای کناری ماشین جهت جلوگیری از برخورد و … را نشان می‌دهد.

موتور

بر روی نسل جدید کامیون‌های مان سه مدل موتور جدید بکار می‌رود. تمامی این موتورها از آخرین تکنولوژی کاهش سوخت بهره می‌برند که میانگین ۸.۲ درصد کاهش سوخت را دارند، البته در موضوع کاهش سوخت از سیستم جدید محورهای مان و تاثیر آن بر این موضوع نمی‌توان چشم‌پوشی کرد. تمامی موتورهای نسل جدید مان استاندارد الایندگی یورو ۶ را دارند.

D38 که در حمل و نقل‌های طولانی و تناژ بالاتر استفاده می‌شود، بر روی این موتور در نسل جدید سیستم تزریق سوخت جدید نصب شده است. همچنین مجهز به سیستم چرخش گاز اگزوز egr و سیستم کاهنده آلایندگی scr با جدیدترین تکنولوژی‌های خود مان شده است. این مدل موتور مان در نسخه‌های ۵۴۰ و ۵۸۰ و ۶۴۰ اسب بخاری به تولید می‌رسند.

D26 این نسخه نیز مانند موتور قبلی در حمل و نقل‌های طولانی استفاده می‌شود اما با تولید قدرت کمتر برای کارهایی که نیاز به اتلاف انرژی زیاد ندارد، این موتور نیز به egr و scr مجهز است.

مان TGX

این مدل موتورها نیز در نسخه‌های ۴۴۰، ۴۸۰، ۴۲۰ اسب بخاری به تولید می‌رسند. نسخه D15 و D08 جهت فعالیت‌های سبک‌تر و درون شهری و کارهای بهینه استفاده می‌شوند و از آخرین تکنولوژی‌های کاهش آلایندگی و کاهش صدای موتور برخوردار هستند.

برخی از آپشن‌ها خاص

سیستمman efficcruise این سیستم بر اساس جی پی اس و توپوگرافی نقشه‌ای که در اختیار دارد، نحوه مصرف سوخت و عملکرد کامیون را برنامه‌ریزی می‌کند که به طور مثال در سرازیری سوخت کمتری مصرف شود و حرکت کامیون بر مبنای حرکت خود کامیون باشد و در سربالایی سوخت بیشتری را در اختیار موتور قرار می‌دهد.

این سیستم عملکردی مشابه سیستم isee گیربکس ولوو دارد که چند سالی است استفاده می‌شود.

سیستم HBA یا HIGH BEAM ASSIST این سیستم میزان شدت نور چراغ‌های جلو را تنظیم می‌کند. بعنوان مثال وقتی ماشین روبه رو می‌آید و نور بالا می‌زند، سیستم خودکار نور چراغ‌های جلو خود را کم می‌کند، و یا در جاده‌های تاریک نور بیشتری را پخش می‌کند.

سیستم ACC STOP.GO سیستم ای سی سی یا کروز کنترل تطبیقی که بر اساس فاصله با مانع یا خودرو جلو سرعت را تنظیم می‌کند خیلی وقت است که بر روی کامیون‌ها بعنوان آپشن استفاده می‌شود، اما مان از این آپشن این بار در ترافیک استفاده کرده که کامیون بتواند با توجه به فاصله با خودرو جلو به صورت خودکار حرکت یا توقف کند.

سیستم LCS و LRA سیستم رادار خط خوان نیز مدت زیادی است در کامیون‌ها استفاده می‌شود اما این بار مان آخرین تکنولوژی‌های خود را بر روی آن پیاده کرده، اینطورکه ابتدا پس از خروج از خط LCS هشدار صوتی می‌دهد و در صورت برنگشتن به مدار اصلی LRA فعال شده و به صورت خودکار کامیون را بین خطوط تنظیم شده برمی‌گرداند. لازم به ذکر است این سیستم تعداد دفعاتی که کامیون از خط خارج شده را بررسی می‌کند و اگر از تعداد مشخصی بیشتر شود، به پورتال RIO یا همان مدیر مسئول اطلاع می‌دهد و حتی در مواقعی می‌تواند ترمز اضطراری کامیون را فعال کند.

سری‌های جدید مان دارای سیستم و آپشن‌های دیگری مانند تابلو خوان خودکار و تنظیم عملکرد کامیون بر اساس تابلو جاده‌ای و یا سنسورهای آب و هوا و … است. تمامی اطلاعات کامیون و راننده از جمله حوادث، تعمیرات، خدمات و … به مدت ۲۵ ماه در سیستم man advance قابل مشاهده است.

‫0/5 ‫(0 نظر)